Mistrovství S.A.C. ČR - medaile pro Petra

19.07.2024

O víkendu 13.-14.7.2024 proběhlo letošní mistrovství České republiky S.A.C., když se časovka jela ve Velké Čermné v sobotu a v neděli se jel silniční závod v České Třebové, kde samozřejmě zástupci Cyklokramo Suchdol nad Odrou nemohli chybět. Bohužel se tohoto mistráku nemohli zúčastnit někteří naši závodníci z důvodů zranění, čímž přeji Andy a Pepovi brzké uzdravení. A i když jsme nezískali tolik medailí jako v loňském roce, tak i tak bylo toto mistrovství co se týče bodování do teamové soutěže pro nás úspěšné.

Časovka – sobota 13.7.2024 Velká Čermná

Jak je již dlouhá léta zvykem, v sobotu se jede časovka. Tentokrát si pro nás pořadatelé připravili časovku ve Velké Čermné na zcela rovinaté trati dlouhé necelých 17 km. Pozitivum bylo to, že se časovka jela na uzavřené trati. Negativum naopak bylo to, že pro všechny kategorie byla prezentace časově stejná a to do 11 h. Já jsem jel na start s Jardou, do Velké Čermné jsme dorazili cca 10:30, ale start jsem měl až 15:18 h. Jak jsem již psal, tak trať byla placka, což našemu teamu, kde jsou výborní vrchaři ne úplně sedělo. Což se projevilo trochu i na výsledcích. Nejlepšího výsledku dosáhl Petr Zatloukal v kat. C, když dojel na 5. místě. Olda Míček skončil v kat. E na 6. místě, Standa Prokeš v kat. D 7. místo a stejně tak Jarda Glogar v kat. B 7. místo. Do teamového hodnocení áčko bralo 205 b.

Silniční závod – neděle 14.7.2024 Česká Třebová

V neděli se uskutečnil silniční závod na okruhu u České Třebové, okruh měřil 21 km. Počet okruhů byl vypsán dle věkových kategorií + cílový dojezd na kopec. Na okruhu ležely dva kopce. Ale jak kluci říkali, byly spíše hákové (pozn.red: přesto se jednalo o velmi náročný okruh, vždyť kat. A, B, C a J na 90 km nastoupaly přes 1900 metrů). Trať byla opět uzavřena – odpoledne se na stejné trati jelo Mistrovství ČR a SR U23. Pro letošní rok byla zvláštnost i v tom, že se mistrák jel dohromady s Mistrovstvím masters ČR a SR. Takže, kdo měl licenci S.A.C. a zároveň ČSC mohl bojovat o oba tituly. V našem teamu se to v podstatě týkalo letos pouze Petra Zatloukala a Víti Šrámka. Zároveň vítěz v kat. masters se mohl nominovat na mistrovství světa. Nicméně Petr se tam nominoval již dávno před tím. Postřehy ze závodu od Petra níže. A jak to dopadlo? Nejlepšího výsledku za team na letošním mistrovství dosáhl Petr Zatloukal, když bere medaili za 2. místo v kat. C, zároveň skončil na 3. místě v rámci Místrovství ČR Masters. Pěkného výsledku dosáhl také Víťa Šrámek, který skončil na 4. místě v kat. B, kde ho z 9. místa jistil Jarda Glogar. Do TOP 10 se ještě dostali v kat. A Petr Blaťák 8. místo, Standa Prokeš kat. D 8. místo a Olda Míček kat. E 8. místo. Celkově jsme si připsali do teamového bodování SPAC 205 b. Což stejně jako v sobotu bylo nejvíce ze všech teamů, kteří se tohoto mistrovství ze SPAC zúčastnili, čímž jsme opět trochu navýšili náskok na prvním místě. Závěrem bych chtěl všem našim závodníků, kteří vážili cestu na mistrák, poděkovat za reprezentaci našeho oddílu a za dosažené výsledky.

Tomáš Dohnal

V sobotu 13. července 2024 se jela mistrovská časovka. Původně jsem ji ani jet nechtěl, ale časovky ve SPACu mi letos celkem šly, celkem jsem jim přišel na chuť a nakonec jsem si půjčil kozu od Pavola Urbaníka s tím, že tu rovinatou časovku nedaleko řeky Orlice pojedu. Kozu jsem ale vyzkoušel jen dvakrát, takže jsem věděl, že specialistům na rovinaté časovky stejně konkurovat nebudu. Proto beru páté místo jako úspěch, parádní zkušenost, možná jako výzvu do budoucna, nakonec i jako zábavu, protože rozjet stroj a dvacet minut jet něco přes 45 km/h a slyšet hukot kol je zážitek.

Naopak do nedělního hromadného závodu jsem měl jednoznačný cíl – stát na bedně. Okruh nakonec pro mě nebyl tak náročný, jak ho mnozí popisovali, to cílové stoupání nebylo dost tvrdé, aby v něm došlo k nějakému dělení, byl to spíš hákový kopec, dlouhé táhlé sjezdy spíš ničily naděje jednotlivců na únik. To jsem si myslel a tak to i vypadalo ještě asi 7 km před cílem, kdy se po nástupu odpoutal pozdější vítěz, kterého jsme bohužel nechali jet, skupina z kopce nejela, nikdo jako by nevěřil, že to může zvládnout, nikdo ho nechtěl sjíždět, každý jako se by šetřil na společný závěr. Když pak přišel závěrečný výjezd do cíle, nikdo nechtěl na špici táhnout a vézt si za sebou soupeře. Takže přišel na řadu "hromadný" spurt. Věděl jsem, že je důležité být vepředu, jet vlevo po kratší dráze v zatáčce, ale zároveň se nenechat zavřít. To se vcelku povedlo, ve spurtu mě porazil jeden soupeř. Suma sumárum jsem v S.A.C. obsadil druhé místo, v E.L.M. jsem na MČR dojel třetí. Takže "asi" spokojenost a nějaká medaile pro tým Cyklokramo Suchdol nad Odrou